Jak się przygotować ?

    Dobre przygotowanie się do grzybobrania to już połowa sukcesu, dlatego trzeba się porządnie do tego zabrać.
Najlepiej zacząć od wyboru miejsca, zaplanować długość wyprawy. Jeśli nie znamy żadnych miejsc, gdzie mogą rosnąć owocniki warto zapytać znajomych lub przestudiować mapę w poszukiwaniu pobliskich lasów.
Na dłuższą wyprawę dobrze jest wziąć ze sobą jakiś posiłek i coś do picia ( np. ciepła herbata w termosie ). Nie ma oczywiście lasów wolnych od kleszczy i innych pasożytów, więc warto zabrać środek odstraszający komary i kleszcze, idąc do lasu nie można ryzykować zdrowia. Do tego zawsze mogą się przydać chusteczki higieniczne. Jeśli wędrujemy po nieznanym dla nas terenie, kompas pozwoli nam na to, że będziemy się orientowali gdzie się znajdujemy. Idąc na grzybobranie  bez dobrej znajomości gatunków grzybów niezbędny będzie atlas grzybów. Do samego zbierania owocników będą nam potrzebne :
  • koszyk na grzyby, najlepiej wiklinowy, jest on lekki i przewiewny,
  • gumowe rękawiczki, aby chronić ręce przed nieczystościami,
  • zgrabny nożyk do ścinania grzybów,
  Jak się ubrać ?

Na grzybobranie najczęściej idzie się wczesnym rankiem, dlatego ważnym elementem, na który musimy zwrócić uwagę jest ubiór. Powinien on chronić przed deszczem, kleszczami, pająkami i innymi mieszkańcami lasu. Dobrze jest się ubrać na "cebulkę", aby się rozebrać gdy wzrośnie temperatura. Oto dobry sposób na ubranie się do lasu :


  • spodnie z długimi nogawkami, 
  • koszula z długimi rękawami, 
  • bluza bądź polar,
  • kurtkę z kapturem chroniącą przed ewentualnymi opadami deszczu ,  
  • nie przemakalne buty "za kostkę".


Kiedy zbierać grzyby ?

W głównej mierze zależy to od regionu ale grzyby zazwyczaj rosną od końca lata do późnej jesieni. Na wyprawę do lasu najlepiej wybrać się rano, aby wyprzedzić innych grzybiarzy i zdążyć przed palącymi promieniami słońca.

Najwięcej kapeluszników wyrasta po deszczu, więc powinniśmy chodzić po deszczowym okresie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz