Gdzie zbierać grzyby ?

Każdy grzybiarz lubi wracać do domu z pełnym koszem. Nowicjuszowi nie zawsze może się to udawać, aby nie było to demotywujące, przygotowałem kilka wskazówek jak powiększyć nasze zbiory i wychodzić z lasu z uśmiechem na ustach.
  1. Ilość grzybów zależy od ilości gatunków drzew w danym lesie. Im więcej różnych drzew tym więcej grzybów.
  2. Większość gatunków najlepiej wyrasta po pełni księżyca.
  3. Maślaki to bardzo pospolite grzyby, które możemy znaleźć wyłącznie pod drzewami iglastymi, najczęściej sosnami. Rosną w skupiskach. Świetnie nadają się do kulinarnych potraw, są to bardzo cenione przez smakoszy grzyby.
  4. Koźlarze rosną w lasach liściastych w pobliżu brzózek, miejscach z dostępem do słońca.
  5. Pod świerkami warto szukać rydzów. Ten grzyb z kolei jest bardzo pożądany wśród grzybiarzy ze względu na swój delikatny smak i szerokie zastosowanie w kuchni.
  6. Jeśli mamy ochotę na podgrzybki należy wybrać się w ciepłe lasy liściaste.
  7. Muchomory, choć są trujące lubią przyciągać borowiki, zaś na zacienionych wrzosowiskach warto rozglądnąć się za prawdziwkiem.
  8. Występowanie grzybów zależy także od pogody. W czasie deszczu powinniśmy szukać jak najsuchszych miejsc, a gdy jest bezchmurnie przejrzyjmy miejsca odcięte od promieni słonecznych.

Przedstawiłem wam kilka przydatnych wskazówek, które zostały zaobserwowane, lecz pamiętajmy, że nie dają one stu procentowej pewności, że w danym miejscu znajdziemy konkretnego grzyba.
Warto jednak trochę pospacerować po lesie nawet po to aby zaczerpnąć świeżego powietrza. Jeśli uda nam się przy okazji zebrać pełny koszyk to z wyprawy do lasu wyciągniemy podwójne korzyści.
Polskie lasy są bardzo piękne, więc na pewno nie stracimy czasy spacerując po nich.


Występowanie grzybów w polskich lasach:

Chciałbym wam przedstawić jakie regiony naszego kraju są szczególnie dobre na grzybobranie:


Podlasie jest bardzo bogatym w różne rodzaje grzybów, lecz najpospolitsze tam są: prawdziwki, kurki oraz kanie.
Małopolska cieszy się dużym zainteresowaniem wśród grzybiarzy, znajdziemy tam przede wszystkim rydze borowiki czerwone, kanie, koźlarze i prawdziwki.
Warto się przejechać także w Bieszczady w poszukiwaniu opieńków, borowików, kurek, gołąbków.
Z kolei na Mazowszu, Warmii i Mazurach nie będziemy mieli problemu ze znalezieniem: podgrzybków, koźlarzy, kurek, borowików i maślaków.
Na Kujawach są rzadko występujące czarne łepki i rydze.
W Lubuskim wypatrujmy podgrzybków, koźlarzy, kani, kurek, borowików.


1 komentarz:

  1. Dobrze gość radzi
    ►►►POLECAM WSZYSTKIM NAPRAWDE WARTO◄◄◄

    OdpowiedzUsuń